Vítejte

Jsme mezidenominační nebo-li ekumenické společenství, které miluje z různých důvodů izraelský tanec.

Scházíme se jedenkrát týdně, když se snáší na Plzeň šabat - tedy v pátek odpoledne.

Tančíme: izraelské lidové tance, biblické tance, modlitbu gestem. 

 

Izraelské tance nám slouží k radosti. Je v nich mnoho dávného moudra a radosti. Biblické tance jsou jako modlitba tělem. Nemluví jen hlava a ústa, ale modlí se celé tělo. Společenství je dar. Dělat něco společně skrývá v sobě radost. Dávat a dostávat je v rovnováze.

 

   Co jsou biblické tance  

Biblické tance jsou většinou jednoduché kruhové tance složené z kroků a gest, které mají svou hlubší symboliku.  Ta symbolika je právě to, co odlišuje tyto tance od jiných a co jim dodává terapeutický účinek. Základním krokem je krok maim, což znamená v hebrejštině voda a symbolizuje plynutí vody, plynutí života. Kroky do středu jsou kroky ke Zdroji – k Bohu. Pohupy do stran jsou mateřské konejšení, pohupy vpřed a vzad znamenají otcovskou náruč. Podupy jsou vítězství nad zlem a tleskání radost.

Naše společenství tančí i některé tance izraelských choreografů, které nemají konkrétní symboliku, ale je v nich židovský elán a životodárná radost.

Naopak tančíme i modlitby gestem, které vlastně ani tancem nejsou.  Jsou to modlitby tělem –  pohyby rukama, dlaněmi, prsty, hlavou.  Nemodlí se jen mysl, nemodlí se jen ústa , ale modlí se naše tělo – je to modlitba 3D. 

Všechny tance tančíme ,,pod Otcovým pohledem“. Boží pohled je vždy laskavý, milostivý, nadějeplný, a tak se člověk nemusí hlídat, jak při tanci vypadá, zda  dělá nebo nedělá chyby. I to je uzdravující moment pro nás lidi, kteří jsme zvyklí na stálé hodnocení a kritiku…

 
 

                                  


O vzniku

 Před deseti lety mě zaujala útlá knížka Tělo -  chrám krásy od Jo Croissant.

Zakladatelka komunity Blahoslavenství v ní píše o vnitřním uzdravení skrze izraelské tance.

Knížka obsahuje několik nádherných svědectví žen, jejichž srdce bylo uzdraveno při tančení modlitby Tfilati. Moc jsem tomu nerozuměla, ale nesmírně jsem po tom zatoužila. Začala jsem sama doma neuměle tančit na  židovskou hudbu a bylo to tak nové a osvobozující, že jsem se o tom sdílela s ženami na skupince a zkusily jsme to i společně. Vymyslely jsme dvě vlastní choreografie a užily u toho mnoho spontánní radosti.

Brzy jsem se dozvěděla o duchovních cvičeních  Komunity Blahoslavenství v Dolanech u Olomouce při nichž se vyučují biblické tance. Přihlásila jsem se a realita předčila moje očekávání – prožila jsem tam mnoho hojivé Boží blízkosti a zažehlo se ve mně pevné rozhodnutí založit  opravdové společenství  biblických tanců u nás v Plzni. A tak vzniklo Lahashem.

Jana

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kontakt

Biblické a izraelské tance

Římskokatolická farnost Plzeň - Severní předměstí, Komenského 17, 323 13 Plzeň





Zpřátelené weby

Komunita Blahoslavenství v Dolanech u Olomouce

Komunita Noe 

FARNOST SV. FRANTIŠKA A KLÁRY Plzeň

Křesťanské společenství Plzeň

Verše